HALKA ARZ ÇALIŞMALARI

 

Şirketlerin büyüme sermayesini sağlamak için veya elindeki mevcut şirket hisselerinin bir bölümünü satıp nakde dönüştürmek için şirket hisselerinin sermaye piyasalarına arz edilmesi bir seçenek olarak uygulanmaktadır.


HALKA ARZ NEDİR?


Şirketlerin halka arz yapmasının en önemli sebeplerinden birisi kaynak ihtiyacıdır. Günümüzde gelişen ticaret ile birlikte yatırım olanaklarının artması ve şirketlerin bu alanlarda da yatırımlarda bulunmak istemesi, maddi kaynak ihtiyacı olmasının en temel sebebidir. Ek kaynak sağlanması ise borçlanma araçlarının yanı sıra halka arz ile mümkündür ve halka arz sayesinde şirketler tamamen kendi sermayesini halka satışa açarak yeni kaynak sağlamaktadırlar. Halka arz sayesinde, yabancı yatırımlar da halka arz edilen şirketlere yönlenebilir. Örneğin; Akbank ve Türk Hava Yolları gibi hisselerde yabancı yatırımcıların sayısı oldukça fazladır. Bu durum ise küresel sermayeden faydalanmak anlamına gelir. Dolayısıyla halka arzın şirketlere olan en önemli katkısı maddi kaynak yaratarak yeni yatırımlara olanak sağlamasıdır. Şirketlerin halka arz edilmesinin şirketlere olan bir başka faydası ise halka arz yoluyla yapılmış olan bir nevi reklamdır. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin, işlem görmeyen şirketlere göre daha çok bilinmekte olduğu herkes tarafından kabul edilir. Reklamların ise firmaların satışlarına ne kadar çok katkıda bulunduğu herkes tarafından bilinmektedir. MT GLOBAL, büyüme finansmanı ihtiyacı olan orta ölçekli işletmelere yurt içi ve yurt dışı halka arz danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Bu konuda yurt içinde destek verilebildiği gibi yurt dışında da LONDRA, FRANKFURT v.b. borsalarda halka arz için kurumlarla stratejik ortaklıklar yolu ile halka arz çalışmaları yapmaktadır.

DESTEK GRUBU:

MT GLOBAL ‘ in, hizmet vereceği şirketlerin finansal ve diğer alanlarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını etkin ve hızlı bir biçimde karşılayabilmesi için çeşitli;

  • Ticari ve Yatırım Bankaları
  • Kalkınma Bankaları
  • Denetim Firmaları
  • Danışmanlık Firmaları
  • Bağımsız Danışmanlar
  • Hukuk Büroları
  • Leasing Firmaları
  • Aracı Kurumlar

ile yurt içi ve yurt dışında işbirliği yapma imkanı bulunmaktadır.